Mikropivovary Nanobeer jsou sestavy zařízení, určené pro poloprofesionální výrobu piva ve velmi malých objemech. Jsou vybavené elektrickou varnou, umožňující výrobu různých druhů piva infůzním varným postupem s následným kvašením v cylindricko-kónických tancích.
Popis a ceník doporučených sestav mikropivovarů NANOBEER:
Mikropivovary BREWORX NANOBEER 50
– nejmenší mikropivovary pro úplné začátečníky a nenáročné domácí pivovarníky :
- Mikropivovary BREWORX NANOBEER 51 – s CK tanky 50 litrů
- Mikropivovary BREWORX NANOBEER 52 – s CK tanky 100 litrů
- Mikropivovary BREWORX NANOBEER 54 – s CK tanky 200 litrů
Mikropivovary BREWORX NANOBEER 200
– výkonné mikropivovary pro malé restaurace a náročnější domácí pivovarníky :
- Mikropivovary BREWORX NANOBEER 201 – s CK tanky 200 litrů
- Mikropivovary BREWORX NANOBEER 202 – s CK tanky 400 litrů
- Mikropivovary BREWORX NANOBEER 203 – s CK tanky 600 litrů
Technický popis mikropivovarů NANOBEER
Technologie pro výrobu pivní mladiny
I. Varna Nanobeer NB-50
Varna NB-50 je určená k výrobě 50 litrů (min/max 20 – 60 litrů) pivní mladiny inůzním varným postupem z namačkaného sladu, chmele a vody, případně s využitím sladových nebo mladinových koncentrátů. Dodáváme ve dvou verzích :
I. a) Varna Nanobeer NB-50SJ – varná nádoba není izolovaná (základní model s důrazem na co nejnižší pořizovací náklady při zachování komfortu práce)
I. b) Varna Nanobeer NB-50DJ – varná nádoba je izolovaná, dvouplášťová (výhodou je menší spotřeba elektrické energie a kratší doba výroby mladiny)
Vybavení varny NB-50 :
- PLC programátor, umožňující kontrolu, regulaci a programování výrobního postupu. Lze nastavit varné postupy podle zvolených receptur, přičemž obsluha na programátoru zadává požadované teploty a časy jednotlivých kroků.
- Míchadlo poháněné motorem s frekvenčním měničem – díky němu lze dosáhnout lepší extrakce cukrů ze sladu, než je tomu u jiných podobných systémů.
- Dvě ohřevná elektrická tělesa pro ohřev směsi
- Dvě praktické rukojeti pro snadné přenášení
Výhody :
- Velmi snadná obsluha varny, čištění a údržba.
- Široká nabídka příslušenství vytváří nekonečné možnosti pro experimentování s různými varnými postupy.
- Dokoupitelná doplňková výbava – chmelový filtr, zařízení pro chlazení mladiny, kvasné a zrací tanky a další.
- Výborné řešení pro všechny, kteří chtějí začít s vlastní výrobou piva s minimálními náklady.
II. Varna Nanobeer NB-200
Varna NB-200 je určená k výrobě 200 litrů pivní mladiny inůzním varným postupem z namačkaného sladu, chmele a vody, případně s využitím sladových nebo mladinových koncentrátů.
Vybavení varny NB-200 :
- Kompletně vyrobeno z nerezové potravinářské oceli AISI 304.
- PLC programátor, umožňující kontrolu, regulaci a programování výrobního postupu. Lze nastavit varné postupy podle zvolených receptur, přičemž obsluha na programátoru zadává požadované teploty a časy jednotlivých kroků.
- Prostřednictvím bluetooth adaptéru BT-100 je možné nastavovat, programovat a sledovat varný proces i vzdáleně na jakémkoli mobilním zařízení s operačním systémem Android.
- Míchadlo poháněné motorem s frekvenčním měničem – díky němu lze dosáhnout lepší extrakce cukrů ze sladu, než je tomu u jiných podobných systémů.
- Tři ohřevná elektrická tělesa pro ohřev směsi
- Čerpadlo pro cirkulaci směsi
- Praktický jeřáb pro snadné scezování a separaci sladiny od sladového mláta
- Transportní plošina se čtyřmi koly opatřenými brzdou.
- Armatury pro snadné vypouštění mladiny a pro čištění a sanitaci varny.
Výhody :
- Velmi snadná obsluha varny, čištění a údržba.
- Široká nabídka příslušenství vytváří nekonečné možnosti pro experimentování s různými varnými postupy.
- Dokoupitelná doplňková výbava – chmelový filtr, zařízení pro chlazení mladiny, kvasné a zrací tanky a další.
- Výborné řešení pro všechny, kteří chtějí začít s vlastní výrobou ve středních objemech piva s minimálními náklady.
Technologie pro kvašení mladiny a její přeměny na výsledný nápoj – pivo
Mladinu vyrobenou s pomocí varny zchladíme (viz postup níže) a naplníme ji do kvasného tanku. Zde probíhá proces kvašení a posléze zrání piva, přičemž se z původní sladké šťávy (mladiny) mění nápoj na alkoholické pivo. K úspěšnému výrobnímu procesu potřebujeme jednak nádobu pro kvašení mladiny (vybavenou tzv. kvasnou zátkou) a jednak nádobu pro zrání piva pod nastaveným přetlakem.
Kvasná technologie v mikropivovarech Nanobeer BNB-51
V našich nejmenších mikropivovarech Nanobeer BNB-51 řešíme technologii pro kvašení a zrání piva velmi jednoduchým způsobem. S ohledem na co možná maximální snižení nákladů na pořízení vybavení pivovaru jsou tyto mikropivovary vybavené konstrukčně velmi jednoduchými cylindricko-kónickými tanky bez izolace a bez duplikátorů. Chlazení tanků je realizováno pomocí trubkového spirálového výměníku, který je vsunutý do nitra tanku a ponořený v kvasící mladině. Výměník je napojený na vodní chladič s jednoduchou tepelnou regulací. Po vykvašení mladiny je tzv. mladé pivo potřeba stočit do plastových PET lahví (doporučujeme láhve uzpůsobené pro sycené nápoje) a tyto uložit ve vyhrazené lednici s nastavitelnou teplotou cca 1°C . Pivo zraje v takto uložených lahvích stanovenou dobu, přičemž je nutné pravidelně odpoutět oxid uhličitý z lahví, aby nedošlo k jejich přílišnému namáhání narůstajícím tlakem a k explozi lahví. Tento „amatérský“ postup je velmi často využíván při tzv. homebrewingu, což je výroba piva v domácích podmínkách.
Kvasná technologie v mikropivovarech Nanobeer BNB-52/54, BNB-201/202/203
Ve všech ostatních mikropivovarech Nanobeer řešíme technologii pro kvašení a zrání piva již využitím polo-profesionálních zařízení, které se svými vlastnostmi a komfortem používání již velmi blíží kvasným a zracím technologiím, používaných v profesionálních minipivovarech. Kvašení mladiny a následně i zrání piva probíhá v cylindrokónických tancích zjednodušené konstrukce, které jsou vybavené chladicími duplikátory, hradicím přístrojem, vzorkovacím ventilem, sanitační sprchou, armaturami pro odstřel kvasnic a odpouštění piva, inspekčním průlezem. Na rozdíl od profesionálních cylindrokónických tanků nejsou tyto zjednodušené CK tanky izolované a chladicí duplikátory se nacházejí pouze na jejich cylindrické části, což pro výrobu piva v malých objemech je plně dostačující. Přesto je možné tyto zjednodušené cylindrokónické tanky dodatečně zaizolovat nalepením speciální izolační hmoty na bázi polyuretanu nebo neoprenu – takto lze snížit energetickou náročnost kvasného a zracího procesu až o 70%. Přeje-li si to zákazník, je možné i mikropivovar Nanobeer vybavit profesionálními kvasnými a zracími tanky CCT classic, které splňují nejvyšší nároky na efektivní výrobu piva za nejnižších možných provozních nákladů.
Popis výroby piva s využitím varny Nanobeer
- PROGRAMOVÁNÍ – Obsluha zadá jednotlivé kroky varného postupu do PLC programátoru (pomocí tlačítek a displeje na spodní části varny, anebo na mobilním zařízení se systémem Android). Každý krok sestává z nastavené požadované teploty a z času, který má na této teplotě roztok setrvat. Varné postupy jsou stanovené vybranou recepturou.
- VYSTÍRKA – Do nádoby se napustí voda a spustí se ohřev na teplotu 38°C. Po dosažení této teploty se do vody vsype dávka namačkaného sladu a s pomocí míchadla se důkladně rozmíchá ve vodě. Vznikne tzv. „dílo“, tj. směs vody a sladového šrotu.
- RMUTOVÁNÍ – V souladu s naprogramovaným postupem se směs ohřívá postupně na stanovené teploty. Na těch směs setrvá po stanovenou dobu, přičemž dochází k extrakci škrobů ze sladu a k jejich postupné přeměně na různě složité cukry.
- SCEZOVÁNÍ – Pomalým vytahováním síta separujeme sladové mláto od sladiny. Zvedání síta je velmi snadné díky zabudovanému jeřábu.
- CHMELOVAR – Sladinu uvedeme do prudkého varu na dobu asi 2 hodin. Ve třech dávkách přidáme hořký a aromatický chmel. Tímto postupem získáme tzv. mladinu, v niž jsou dosud přítomné zbytky chmele, který je potřeba odstraníme snadno s pomocí chmelového filtru.
- KVAŠENÍ MLADINY – Mladinu zbavenou zbytků chmele s pomocí hadic a čerpadla přečerpáme přes deskový výměník (kde mladinu zchladíme na zákvasnou teplotu 6-25°C) z varny do kvasného tanku. Přidáme pivovarské kvasnice a v uzavřeném nebo otevřeném kvasném tanku zahájíme kvasný proces. Ten trvá zhruba 5-12 dní, přičemž se během něj musí nádoba intenzívně chladit s pomocí vodního chladiče a duplikátorů nádoby. Během kvašení se mění cukry na alkohol.
- ZRÁNÍ MLADÉHO PIVA – Po ukončení kvašení provedeme tzv. zahrazení kvasného tanku, přičemž za postupného snižování teploty dojde k nasycení piva oxidem uhličitým. Během zrání pivo postupně čistíme od usedlých vyčerpaných kvasnic, čímž dosáhneme čirého nápoje a výborné výsledné chuti piva. Proces zrání trvá podle druhu vyráběného piva od 10 dní až po 4 měsíce.
- STÁČENÍ PIVA DO NÁDOB – S pomocí doplňkové výbavy je možné vyrobené pivo buďto přímo konzumovat, anebo naplnit do nádob (láhve, sudy), v nichž bude dále skladováno nebo prodáváno.
- KONZUMACE PIVA – Výsledný a poslední krok, kvůli kterého jsme s výrobou naší várky piva strávili tolik času a úsilí.